Home » Jaunumi, Latvija » Arī 2020. gada decembrī turpinājās strauja eksporta izaugsme

Arī 2020. gada decembrī turpinājās strauja eksporta izaugsme

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gada decembrī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 12,5%. Savukārt preču imports pieauga vien par 0,9%. Līdz ar to tirdzniecības deficīts bija ievērojami mazāks nekā pirms gada.

Decembrī jau ceturto mēnesi pēc kārtas pieauga lielākā daļa eksporta preču grupu vērtība. Apjomīgākie pieaugumi gada laikā bija vērojami elektroierīču un iekārtu, koksnes un tās izstrādājumu un graudaugu eksporta grupās. Tāpat pieauga graudaugu, dzelzs un tērauda izstrādājumu, kā arī plastmasu un to izstrādājumu eksports. Savukārt samazinājās eļļas augu sēklu, lidaparātu un to daļu un tabakas eksporta vērtība.

“Līdz ar vakcinēšanās uzsākšanu izredzes pārvarēt Covid-19 pandēmiju ir uzlabojušās, tomēr eksporta attīstība šogad, līdzīgi kā kopējās ekonomikas perspektīvas, joprojām ir neskaidras jaunu vīrusa izplatības uzliesmojumu dēļ. Ceram, arī turpmāk ražotāji spēs pielāgoties Covid-19 pandēmijas izraisītajai situācijai, turpinot audzēt eksporta apjomus arī 2021. gadā,” norāda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Decembrī gada griezumā pieauga preču eksporta vērtība uz ES valstīm – par 10,5%. Eksports no ES valstīm visstraujāk pieauga uz Igauniju, Lietuvu (uz abām – elektroierīces un iekārtas, koksne), Rumāniju (koksne), Somiju (minerālie un jaukti ķīmiskie produkti) un Kipru (optiskās ierīces un aparatūra). Savukārt eksports būtiski samazinājās uz Zviedriju (mēbeles un jaukti ķīmiskie produkti).

Mērenāk pieauga eksports uz NVS valstīm – par 2,9%. Būtiskāk eksporta vērtība palielinājās uz Krieviju (elektroierīces un iekārtas, farmācijas produkti), bet samazinājās uz Kazahstānu (mehānismi un ierīces).

Decembrī ievērojami pieauga eksports uz pārējām valstīm – par 25,2%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība pieauga uz Apvienoto Karalisti (koksne), Maroku, Alžīriju, Saūda Arābiju un Nigēriju (uz visām – graudaugi), bet samazinājās uz Turciju (graudaugi).

Preču importa pieaugumu decembrī gada griezumā būtiski ietekmēja dzērienu, elektroierīču un iekārtu, koksnes un tās izstrādājumu un graudaugu vērtības palielinājums. Savukārt samazinājās lidaparātu un to daļu, kā arī minerālo produktu importa vērtība.

Pateicoties ievērojamam eksporta kāpumam 2020. gada pēdējos četros mēnešos, kopumā 2020. gadā preču eksports pārsniedza 2019. gada apjomus par 1,7%. Savukārt importēts 2020. gadā bija par 5,3% mazāk preču nekā pirms gada.

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress