Home » D-Amerika, Jaunumi » ES padziļina tirdzniecības attiecības ar Latīņamerikas reģiona valstīm

ES padziļina tirdzniecības attiecības ar Latīņamerikas reģiona valstīm

Ar 2013. gada 1. martu pagaidu kārtā ir stājies spēkā ES-Peru Brīvās tirdzniecības nolīgums un drīzumā tam sekos ES-Kolumbijas un ES-Centrālamerikas valstu Brīvās tirdzniecības nolīgumi.

Lēmumu padziļināt ekonomiskās un tirdzniecības attiecības ar Latīņamerikas reģionā ietilpstošo Andu Kopienu (Peru, Kolumbiju, Bolīvija, Ekvadora) un Centrālameriku (Panamu, Nikaragvu, Kostariku, Hondurasu, Salvadoru un Gvatemalu) ES pieņēma 2007.gadā, ņemot vērā Latīņamerikas reģiona augsto ekonomiskas izaugsmes potenciālu. 2012.gada jūnijā vienošanās tika parakstītas ar visām minētajām valstīm (izņemot Bolīviju un Ekvadoru, kas procesa gaitā no sarunām izstājās) un šobrīd puses veic nepieciešamās apstiprināšanas procedūras, lai nolīgumi varētu pilnībā stāties spēkā.

Noslēgtie nolīgumi ir nozīmīgs solis ES tirdzniecības attiecībās ar Latīņamerikas reģionu. Tie paredz pakāpenisku un savstarpēju preču un pakalpojumu tirdzniecības liberalizāciju, kā arī brīvās tirdzniecības telpas izveidi atbilstoši Pasaules Tirdzniecības organizācijas normām.

Kamēr puses veic savas apstiprināšanas procedūras, ir paredzēta nolīgumu piemērošana pagaidu kārtā, kas nozīmē, ka nolīgumu slēdzējas puses jau tagad var piemērot samazinātos ievedmuitas tarifus, atvieglotus nosacījumus tirgus piekļuvē pārrobežu pakalpojumu tirdzniecībā un citiem panāktajiem liberalizācijas nosacījumiem daudzās sadarbības jomās. Peru ir pirmā, ar kuru ES ir pabeigusi nepieciešamās procedūras nolīguma piemērošanai pagaidu kārtā, un nolīguma tirdzniecības normas jau no š.g. 1.marta tiek piemērotas daļēji. Tuvākajā nākotnē ir paredzēta nolīgumu piemērošana pagaidu kārtā arī ar Kolumbiju un sešām Centrālamerikas valstīm. Šie nolīgumi varētu stāties spēkā 2013.gada otrajā/trešajā ceturksnī.

Jāatzīmē, ka šobrīd procesā ir tirdzniecības sarunas arī ar citām Latīņamerikas reģionā ietilpstošām Dienvidu kopējās tirgus valstīm (Mercosur)–Argentīnu, Brazīliju, Paragvaju, Urugvaju un Venecuēlu.

Neskatoties uz ģeogrāfisko attālumu un salīdzinoši nelielajiem Latvijas ārējās tirdzniecības apjomiem ar Latīņamerikas reģiona valstīm (mazāk kā 0,3% no kopējās Latvijas ārējā tirdzniecības apjoma 2012.gadā), ES-Peru un Kolumbijas un ES-Centrālamerikas Brīvās tirdzniecības nolīgumu noslēgšana paver iespējas attīstīt Latvijas un šī reģiona valstu divpusējo ekonomisko sadarbību.

Nolīgumi nodrošinās virkni pozitīvu elementu daudzās sadarbības jomās, jo īpaši sagaidāmi ieguvumi no visaptverošas preču tirdzniecības nosacījumu liberalizācijas. Saskaņā ar to importa tarifu samazināšanai preces ir iedalītas vairākās kategorijās, sākot ar tūlītēju tarifu atcelšanu no nolīgumu stāšanās spēkā līdz pakāpeniskai tarifu atcelšanai 17gadu laikā (Andu Kopienas gadījumā) un 15gadu laikā (Centrālamerikas valstu gadījumā). Tarifu atcelšana tiks piemērota arī tad, kad nolīgums tiks piemērots vēl pagaidu kārtā, piemēram, Andu Kopiena uzreiz atcels ievedmuitas tarifus nozīmīgākajai Latvijas eksportējamai produkcijai–raidaparatūrai ar uztveres iekārtām (esošais ievedmuitas tarifs 5%), galda vai istabas spēlēm (esošais ievedmuitas tarifs 20%), telefonu aparātu daļām (esošais ievedmuitas tarifs 5%), degvīnam (esošais ievedmuitas tarifs 9%), savukārt Centrālamerika–nedenaturētajam etilspirtam (esošais ievedmuitas tarifs 30%), kā arī atkarībā no katras valsts ir paredzēta pakāpeniska ievedmuitas tarifu samazināšana koka plakaniem paliktņiem, vatei, marlei, pārsējiem, motoreļļai, kompresoru ziežeļļai, dzelzs un neleģētā tērauda stieņiem, izolētiem vadiem un kabeļiem, dažādiem pārtikas produktiem u.c.

Līdztekus arī virknei citu rūpniecības un lauksaimniecības produktiem paredzēta tarifu samazināšana, piemēram, ķīmiskās rūpniecības precēm, farmācijas produktiem, alkoholiskajiem dzērieniem, sūkalām, cūkgaļas izstrādājumiem u.c., līdztekus uzreiz tiks atcelta tarifu kvota piena pulverim, atsevišķiem siera izstrādājumiem.

Savukārt pakalpojumu tirdzniecībā tiks nodrošināta tirgus piekļuve pārrobežu pakalpojumu tirdzniecībai ES interesējošās jomās–finanšu pakalpojumi, profesionālie pakalpojumi, jūras transporta un telekomunikāciju pakalpojumi.

Ņemot vērā nolīgumu ietekmē paredzēto importa tarifu samazinājumu, tiek prognozēts, ka ES eksportētājiem maksājumi Peru, Kolumbijas un Centrālamerikas muitas iestādēm samazināsies par 378 milj. EUR katru gadu, tādējādi nodrošinot tiem konkurētspējīgus apstākļus šajās valstīs.

Statistiskie dati:

Latvijas ārējais tirdzniecības apgrozījumus ar Andu Kopienas un Centrālamerikas valstīm 2012.gadā sastādīja 28,2 milj. EUR, no kuriem 26,4 milj. EUR sastādīja kopējais eksports. Galvenokārt Latvijai nozīmīgākās ārējās tirdzniecības attiecības ir bijušas ar Peru, Panamu, Kolumbiju. Nozīmīgākās eksporta preces no šīm valstīm ir aglomerēta un neaglomerēta kūdra, raidaparatūra, telefonaparāti, galda vai istabas spēles (Peru/Kolumbija), degvīns, vate, marle, pārsēji, motoreļļas (Panama). Savukārt importa preces no šim valstīm ir tills un citas tīkla drānas, trikotāžas drānas, kafija, tēja (Kolumbija), mīkstmieši, augu vai dzīvnieku izcelsmes krāsvielas, radiofonijas vai televīzijas raidaparatūra (Peru), kuģi, mehāniskās daļas (Panama).

Aicinām iepazīties ar nolīgumu tekstiem: ES-Peru un Kolumbijas Brīvās tirdzniecības nolīgums ; ES-Centrālamerikas Asociācijas nolīgums, kas ietver arī Brīvās tirdzniecības nolīgumu .

 

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress