Home » Jaunumi, Latvija » Sviesta cenas stabilizēsies līdz gada beigām; piens maksās dārgāk

Sviesta cenas stabilizēsies līdz gada beigām; piens maksās dārgāk

Vidējās cenas piena un gaļas produktiem ir samērā stabilas, liecina Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) aplēses.

Izņēmums piena produktu klāstā ir augstais sviesta cenu kāpums. Periodā no 2016.gada līdz 2017. gada sākumam sviesta cena bija pieaugusi par 8%.

Vidējā cena sviestam (82%) 2016. gada martā bija 7,90 eiro kilogramā, cena 2017. gada martā – 8,55 eiro kilogramā, savukārt maijā vidēja cena sviestam nedaudz saruka līdz 8,35 eiro par kilogramu.

Šobrīd sviesta cena ir 13,10 eiro kilogramā. Kāpums ir 53% procenti vai vidēji viens eiro par paciņu sviesta.

Kā skaidro LTA, sviesta cenu kāpumu noteica vairāki faktori kā rezultātā biržā pagājušā gada otrajā pusgadā sviesta cena pieauga līdz 3 – 4,5 tūkstošiem eiro par tonnu, bet 2017. gada pirmajā pusgadā palielinājās līdz 6,3 tūkstošiem eiro par tonnu.

Faktoru vidū ir gan pieaugošais sviesta patēriņš lielajos tirgus, gan piena ražošanas kritums Eiropas Savienībā.

LTA prezidents Henriks Danusēvičs prognozē, ka cenas stabilizēsies līdz gada beigām 9.5 – 10 eiro par kilogramu robežās. Vienlaikus viņš prognozē arī piena cenu kāpumu par 10 – 20%.

Arī gaļas produktu cenas veikalos vērojamas samērā stabilas, izņemot vistas gaļu, kas salīdzinot ar iepriekšējo gadu kļuvusi dārgāka par vairāk nekā 20% un šobrīd 1 kilograms (broilers) maksā 3,22 eiro.

Tāpat bakalejas preču grupā vērojama cenu stabilitāte, un izmaiņas ir visai nelielas, salīdzinot ar iepriekšējā gada tādu pašu periodu. Nemainīga palikusi cukura vidējā cena. Ievērojamākais kāpums – griķiem, kuru cena pieaugusi par 24%.

Foto: Michael Derr/ https://www.flickr.com/photos/ewige/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress