Home » Baltija, Jaunumi » Kalvītis: Uzņēmumam “Latvijas Gāze” būs visas iespējas dominēt Baltijas reģionā

Kalvītis: Uzņēmumam “Latvijas Gāze” būs visas iespējas dominēt Baltijas reģionā

Pēc 2017. gada 3. aprīļa krasi mainīsies tirgus situācija un Latvijas energouzņēmumam “Latvijas Gāze” būs visas iespējas kļūt par lielāko tirgotāju Baltijā, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

“Uzņēmuma “Latvijas Gāze” interesēs ir dominēt Baltijas reģionā un apgādāt Baltijas tirgu ar gāzi,” norādīja Kalvītis, atzīmējot, ka pēc 2017.gada 3.aprīļa krasi mainīsies tirgus, un nav nekādu šaubu, ka uzņēmumam būs iespēja kļūt par lielāko tirgotāju Baltijas teritorijā.

Savukārt runājot par gāzes tirgus atvēršanu un gaidāmo “Latvijas Gāze” sadalīšanu, Kalvītis norādīja, ka runa ir par divām, dažādām lietām. Viņš skaidro, ka mērķis gāzes tirgus liberalizācijai ir atvērt tirgu, kurš sniegs iespēju izvēlēties piegādātāju. Savukārt par “Latvijas Gāze” sadalīšanu līdz 2017. gadam var lemt tikai uzņēmums, skaidro Kalvītis, norādot, ka neviens likums nevar piespiest uzņēmumam to darīt.

Kalvītis uzsvēra, ka “Latvijas Gāze” akcionāriem ir cits viedoklis nekā Ekonomikas ministrijai (EM) par uzņēmuma sadalīšanas termiņiem. “Fiziska kompānijas sadalīšana var notikt tikai pēc 2017.gada 3.aprīļa, kas beidzas “Latvijas Gāze” piešķirtās ekskluzīvās monopola tiesības.”

Savukārt gāzes tirgus atvēršana ir iespējama jebkurā laikā:”Īpašuma tiesības jau nemaina iespēju piekļūt infrastruktūrai. Trešajai pusei brīvu pieeju nodrošina regulators,” norāda Kalvītis.

Kalvītis norādīja, ka patlaban gāzes cena esot sasniegusi gandrīz vēsturiski zemāko punktu pēdējos gados cena kritusies gandrīz divas reizes.

“Lielākā mērā energonesēju cena nosaka patēriņa apjomu. Šobrīd mēs jūtamies ļoti komfortablā situācijā, jo patēriņa cena ir gandrīz vēsturiski zemākajā punktā. Pie šādas gāzes cenas gandrīz visi citi kurināmie konkurenti zaudē konkurētspējā,” norāda Kalvītis.

Savukārt vaicāts, vai par konkurentiem uzskata lietuviešus, Kalvītis atbildēja noliedzoši, uzsverot, ka gāzes tirgus Lietuvā veidots politisku motīvu vadīts.

“Patlaban Lietuvā vidējā gāzes cena ir par 20% augstāka nekā Latvijā. Runāt par konkurenci ir nevajadzīgi – viņi nav konkurenti. Vēl vairāk, Lietuvai ar Krievijas gāzes kompāniju «Gazprom» līgums par gāzes piegādi beidzas šogad 31.decembrī un nav zināms, vai būs jauns līgums, ” norādīja Kalvītis.

Jau ziņots, ka Saeima šā gada oktobrī pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz dabasgāzes tirgus atvēršanas principus no 2017.gada 3.aprīļa, kā arī uzņēmuma “Latvijas Gāze” sadalīšanas nosacījumus.

Likumprojekts paredz sadalīt “Latvijas gāzi” divos uzņēmumos. Viens ir gāzes tirgotājs un sadales tīklu operators, un otrs būtu pārvades un uzglabāšanas operators.

Atslēgas vārdi: ,

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress