Home » Jaunumi, Latvija » Eksperte: Preču eksporta izaugsme gandrīz apstājusies

Eksperte: Preču eksporta izaugsme gandrīz apstājusies

Eksportam šogad nav klājies viegli. Ja pērn preču eksporta vērtība auga par turpat 10%, tad šī gada desmit mēnešos redzam vien vārgu 0.6% pieaugumu, salīdzinot ar atbilstošo periodu pērn. Oktobra dati ar 0.5% kāpumu iezīmē līdzīgas tendences kā gadā kopumā.

Klupšanas akmeņu ir bijis gana daudz. Kopējo eksporta izaugsmi šogad ierobežo kritums mehānismu un iekārtu, metālu, kā arī koka un tā izstrādājumu eksportā. Tas ir stāsts gan par vājāku pieprasījumu mūsu noieta tirgos kopā ar eksporta cenu mazināšanos, gan arī par atsevišķiem pārejošiem faktoriem.

Aptauju rezultāti rāda, ka aizvien vairāk ražošanas sektorā strādājošo uzņēmumu nosauc nepietiekamu pieprasījumu kā vienu no galvenajiem faktoriem, kas ierobežo biznesa attīstību. Statistikas dati rāda, ka ekonomikas izaugsme vairākās mūsu tirdzniecības partnervalstīs ir kļuvusi lēnāka. Redzam, ka palielinās to uzņēmumu īpatsvars, kas norāda uz eksporta pasūtījumu samazināšanos. Visdrūmākā aina vērojama kokrūpniecībā, kur eksporta pasūtījumi ir pēc-krīzes perioda zemākajā līmenī. Koka un tā izstrādājumu eksporta apgrozījumu negatīvi ietekmē arī cenu kritums. Tas vērojams arī citās preču grupās, tai skaitā metāliem un to izstrādājumiem.

Mehānismu un iekārtu eksporta sniegumu šogad galvenokārt ietekmē turboreaktīvo un citādu gāzturbīnu dzinēju eksporta kritums. To nosaka pārejoši faktori. Turklāt šīs izmaiņas nekādi neatspoguļo Latvijas ekonomikas attīstību, jo patiesībā ir atsevišķu preču nogādāšana uz garantijas remontu un atpakaļ. Pērn izņēmuma kārtā šīs preču grupas eksports būtiski palielinājās, bet šogad tas ir atgriezies tuvāk iepriekšējo gadu līmenim un gaidāms, ka tuvu tam saglabāsies arī nākamajā gadā.

Pozitīvās ziņas eksportā šobrīd nāk no pārtikas un lauksaimniecības produktu eksporta, kas palīdz kompensēt kritumu citās preču grupās. Šogad ievāktās graudaugu un rapša ražas ir būtiski labākas nekā pērn. Tas ļauj ievērojami kāpināt šo produktu eksportu pēdējo mēnešu laikā.

Gaidāms, ka arī turpmākajos mēnešos kopumā preču eksporta izaugsme saglabāsies vārga. Lai gan izaugsme tirdzniecības partneru ekonomikās turpinās bremzēties, eksporta sniegums, izzūdot pārejošajiem faktoriem, nākamgad varētu nedaudz uzlaboties. Negatīvo vilkmi no koka un tā izstrādājumiem eksporta sniegumā vēl varētu redzēt vismaz līdz nākamā gada pirmajam ceturksnim, bet pēc tam tā, visticamāk, mazināsies. Savukārt pārejošo faktoru nelabvēlīgā ietekme uz mehānismu un iekārtu eksportu izzudīs līdz ar šī gada beigām.

Agnese Buceniece, Swedbank vecākā ekonomiste

Atslēgas vārdi:

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress