Home » Eiropa, Jaunumi » ES Vienotais tirgus veido 70% Latvijas eksporta

ES Vienotais tirgus veido 70% Latvijas eksporta

Pērn Latvijas uzņēmumi eksportējuši preces uz 189 pasaules valstīm. Tomēr 70% eksporta veido Eiropas Savienības (ES) Vienotais tirgus, uz kuru 2011. gadā Latvijas uzņēmumi eksportējuši preces aptuveni 3,89 miljardu latu apmērā.

ES Vienotais tirgus ir viens no lielākajiem ES sasniegumiem, kas pirms divdesmit gadiem izveidots ar mērķi nodrošināt brīvu tirdzniecību un brīvu preču un pakalpojumu apriti starp dalībvalstīm. Šobrīd Latvijas uzņēmēji aktīvi izmanto ES Vienotā tirgus piedāvātās iespējas, kas mūsu uzņēmumiem ir pieejamas kopš Latvijas iestāšanās ES. Svarīgi uzsvērt, ka uzņēmumiem Latvijā ES Vienotais tirgus nozīmē brīvu pieeju gandrīz 500 miljonu patērētāju tirgum.

Ar mērķi iedrošināt Latvijas uzņēmumus daudz aktīvāk izmantot ES Vienotā tirgus iespējas un paplašināt darbību citās šā tirgus dalībvalstīs, šā gada 17. oktobrī Latvijā pirmo reizi notiks ES Vienotā tirgus forums, kurā ar pieredzi par šā tirgus priekšrocībām un nosacījumiem dalīsies vietējie un ārvalstu eksperti.

Foruma atklāšanā Eiropas Komisijas (EK) ievadvārdus teiks Emīls Polī (Emil Paulis), EK Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorāta Finanšu tirgu G direktorāta vadītājs, savukārt foruma tematiskajās sesijās uzstāsies Bernards Zoudendorps (Bernardus Zuijdendorp), EK Nodokļu politikas un muitas ģenerāldirektorāta Tiešo nodokļu politikas un sadarbības nodaļas vadītājs, un Kataržina Šiško (Katarzyna Szyszko), EK Iekšējā tirgus un pakalpojumu ģenerāldirektorāta Brīvās darbinieku kustības nodaļas pārstāve, kā arī citi eksperti.

Daniels Pavļuts, ekonomikas ministrs: „Šoruden aprit divdesmit gadi kopš ES Vienotā tirgus izveides. Latvija kā ES dalībvalsts no 2004.gada aktīvi izmanto ES Vienotā tirgus sniegtās iespējas, un rezultāti rāda, ka mūsu uzņēmēji šajā tirgū, kurā strādā vairāk nekā 23 miljoni uzņēmumu, ir konkurētspējīgi un spēj veiksmīgi darboties. Tiesa, Latvijas uzņēmumi visbiežāk izvēlas izvērst savu darbību kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā, kā arī Vācijā un Zviedrijā. Tas savukārt norāda uz mūsu uzņēmumu potenciālu paplašināt darbību un vēl vairāk kāpināt eksporta apjomus arī uz citām ES Vienotā tirgus dalībvalstīm. ES Vienotā tirgus divdesmitgades ietvaros aicinām uzņēmējus uz ES Vienotā tirgus forumu, lai klātienē diskutētu par Vienotā tirgus nosacījumiem, sniegtajām iespējām uzņēmējiem, kā arī diskutētu par vēl pastāvošo šķēršļu mazināšanu. Šāds forums iedrošinās mūsu uzņēmējus daudz aktīvāk paplašināt savu darbību ES Vienotajā tirgū.”

Latvijas uzņēmumi aktīvāk izvērš darbību Igaunijā, Lietuvā, Vācijā un Zviedrijā

ES Vienotais tirgus aptver 27 ES dalībvalstis, un tas ir paplašinājis Eiropas iedzīvotāju iespējas brīvi izvēlēties dzīvesvietu, ceļot, studēt un strādāt Vienotā tirgus ietvaros. Tas piedāvā arī plašas iespējas uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstīšanai ne tikai Eiropas, bet arī pasaules mērogā.

Pērn Latvijas uzņēmumu preču eksports uz Baltijas valstīm sasniedza 1,69 miljardus latu jeb 43% no kopējā preču eksporta apjoma. Uzņēmēji aktīvi apguvuši arī Vācijas un Zviedrijas tirgu − attiecīgi 12% un 9% apjomā.
Galvenās eksporta nozaru grupas uz ES dalībvalstīm pērn bija koksne un tās izstrādājumi (14% no kopējā eksporta apjoma uz ES dalībvalstīm), metāli un to izstrādājumi (11%), mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (8%), minerālie produkti, ķīmiskās rūpniecības un saskarnozaru produkcija – katra grupa veidojusi vairāk nekā 5% no kopējā eksporta apjoma uz ES, kā arī pārtikas rūpniecības produkti (vairāk nekā 3%).

ES Vienotā tirgus forums uzņēmējiem

ES Vienotā tirgus divdesmit gadu jubilejas ietvaros Latvijas uzņēmēji aicināti piedalīties ES Vienotā tirgus forumā Rīgā, kas notiks viesnīcā Radisson Blu Hotel Latvija.

Foruma mērķis ir izglītot Latvijas uzņēmējus svarīgos ES Vienotā tirgus jautājumos, kas palīdzētu skaidrāk izprast ES Vienotā tirgus regulējumu un tā piedāvātās iespējas, identificēt pastāvošos šķēršļus un apzināt Vienotā tirgus veiksmes stāstus. Tā būs iespēja uzņēmumiem izmantot kontaktbiržas sniegtās iespējas un klātienē ar dažādu jomu ārvalstu un vietējiem ekspertiem pārrunāt ar ES Vienotā tirgus regulējumu saistītus jautājumus un uzzināt savam uzņēmumam atbilstošākos risinājumus.

ES Vienotā tirgus forumu organizē LR Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru.

Lai pieteiktos dalībai forumā, uzņēmēji aicināti sūtīt pieteikumu uz e-pastu forums@repute.lv. Foruma programma un plašāka informācija pieejama mājas lapā http://www.em.gov.lv/forums vai pa tālruni 67358920.

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress