Home » Jaunumi, Latvija » Aprīlī apstrādes rūpniecības apjomi samazinājās par 9%

Aprīlī apstrādes rūpniecības apjomi samazinājās par 9%

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi 2020.gada aprīlī pēc neizlīdzinātiem datiem, gan arī pēc kalendāri izlīdzinātajiem datiem bija par 9% mazāki nekā pirms gada. Kopumā gada janvārī-aprīlī apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi bija par 3,4% mazāki nekā pirms gada (pēc neizlīdzinātiem datiem).

Lielāko pozitīvo ieguldījumu apstrādes rūpniecībā aprīlī gada griezumā, pēc neizlīdzinātiem datiem, deva ķīmiskās rūpniecības apakšnozare (pieaugums par 27,5%), ko ietekmēja dezinfekcijas līdzekļu pieprasījuma pieaugums. Tāpat aprīlī pieauga elektrisko iekārtu (+10%), poligrāfijas (+6,4%) un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas apjomi.

Savukārt negatīvi apstrādes rūpniecības attīstību aprīlī gada griezumā būtiski ietekmēja automobiļu un piekabju ražošanas apjomu kritums (-56,9%), ko ietekmēja kopējā situācija Eiropas autobūvē. Latvijas uzņēmumi pamatā ir detaļu ražotāji, un transportlīdzekļu ražošana Eiropā ir viena no smagāk cietušajām nozarēm.

Samazinājās arī abu lielāko apstrādes rūpniecības apakšnozaru – kokapstrādes un pārtikas rūpniecības ražošanas apjomi (attiecīgi – -4,3% un -7,7%). Kā vienu no pārtikas rūpniecības ražošanas krituma iemesliem var minēt neraksturīgi lielo pārtikas pieprasījumu martā, bažās no koronavīrusa izplatības ierobežojumiem un veikalu piegādēm, attiecīgi aprīlī pieprasījums samazinājās. Produkcijas apjomu kritums bija vērojams arī tekstilizstrādājumu, dzērienu, gatavo metālizstrādājumu, kā arī citās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs.

Aprīlī par 6% samazinājās arī apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās. Lēnāks kritums bija vērojams vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomiem, savukārt straujāk samazinājās eksportā realizētās produkcijas apjomi, attiecīgi -5,6% un -6,3 %.

Jāsecina, ka aprīlī atšķirībā no marta apstrādes rūpniecības attīstībā jau bija daudz jūtamāka koronavīrusa un valstī noteiktās ārkārtējās situācijas epidēmijas negatīvā ekonomiskā ietekme. Līdzīgi kā kopējā ekonomikā, arī apstrādes rūpniecības perspektīvas ir neskaidras. Epidēmija būtiski ietekmē pasaules un Latvijas ekonomikas, bet tās ietekmes amplitūda joprojām ir grūti nosakāma. Arī tuvākajos mēnešos apstrādes rūpniecību negatīvi ietekmēs zems ārējais pieprasījums.

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress