Home » Eiropa, Jaunumi » ES atceļ piena kvotu sistēmu – kāda izskatās gaidāmā nākotne?

ES atceļ piena kvotu sistēmu – kāda izskatās gaidāmā nākotne?

govs-730x441

No 1. aprīļa visā Eiropas Savienībā (ES), tai skaitā arī Latvijā, tiek atceltas piena kvotas. Pārmaiņas satraukušas lauksaimniekus – neziņu raisa iespējamā piena pārprodukcija un cenu svārstības.

Ņemot vērā to, ka pašlaik pieprasījums pēc piena produktiem ir lielāks nekā piedāvājums, Eiropa nolēmusi atcelt 1984. gadā ieviesto piena kvotu sistēmu, tādējādi atverot lielākas konkurences tirgu. No vienas puses tā lauksaimniekiem sniegs lielākas iespējas, bet no otras – izdzīvos stiprākais!

Kā iepriekš norādījis “Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš , piena kvotu atcelšana var radīt lielāku konkurenci lauksaimnieku vidū, norādot, ka Eiropas lauksaimnieki ir labāk sagatavojušies pārmaiņām, investējot infrastruktūrā, savukārt Latvijas lauksaimnieki vēl aizvien atrodas smagā situācijā Krievijas noteiktā pārtikas embargo dēļ, kura dēļ piena cena vairs nesedz pašizmaksu.

Lauksaimnieku domas sakarā ar piena kvotu sistēmas atcelšanu atšķiras. Daudzi saskata perspektīvas pasaules tirgos, taču tikpat daudzi atzīst, ka pārmaiņu ietekmē piena iepirkuma cenas varētu samazināties vēl vairāk.

It īpaši satraukti ir mazo saimniecību īpašnieki, norādot, ka iepirkumu cena jau pašlaik ir ļoti zema un kvotu brīvlaišana vieglākus laikus pagaidām nesola. Lauksaimniekiem tiek ieteikts veidot spēcīgus kooperatīvus, kuri pēdējā laikā pārstrādātāju spiediena dēļ ir kļuvuši vājāki.

Neziņu par nākotni raisa arī kvotu iespējamā pārpilde. Vēl pirms pusotra mēneša Latvijai tika prognozēta kvotu pārsniegšana par 1%, kas nozīmē to, ka Latvijai tas varētu izmaksāt vairāk nekā divus miljonus eiro.

Lauksaimniecības datu centra (LDC) direktora vietniece Erna Galvanovska janvāra beigās izteicās, ka šajā gadā ražošanas griesti tiks pārsniegti par 1%, taču papildus problēmas var radīt fakts, ka daudzas piensaimniecības cenšas samazināt tauku procentu pienā, lai izvairītos no kvotu pārsniegšanas, taču pastāv risks, ka nāksies maksāt sodu par tīšu tauku procenta samazināšanu.

Savukārt marta vidū zemkopības Jānis Dūklavs mierināja, ka Latvijai, visticamāk, nedraud prognozētā piena kvotu pārsniegšana par 1%.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) jaunāko ziņojumu prognozēts, ka pēc kvotu sistēmas atcelšanas sagaidāma strauja piena ražošanas palielināšanās un ievērojams pieprasījuma pieaugums. Taču lielāko pienu piegādātāju vidū Latvija diemžēl netiek minēta, kas nozīmē, ka būtisku piena ražošanas apjomu tā nepiedzīvos.

Atslēgas vārdi: , , , , ,

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress