Home » Austrālija, Eiropa, Jaunumi, Latvija » Kviešu cenas pasaulē sasniegs pēdējo 18 gadu zemāko līmeni

Kviešu cenas pasaulē sasniegs pēdējo 18 gadu zemāko līmeni

Austrālijas lauksaimniecības resursu un ekonomikas birojs (ABARE) prognozē, ka kviešu cenas pasaulē 2016.-2017.gada sezonā sasniegs pēdējo 18 gadu zemāko līmeni.

Cenas negatīvi ietekmēs kviešu pieprasījuma samazināšanās no importētāju puses un bagātīgais piedāvājums dažās lielākajās eksportētājvalstīs.

Neraugoties uz gaidāmo ražas samazināšanos pasaulē, kviešu piedāvājums joprojām pārsniegs pieprasījumu.
Piedāvājums pasaulē būs liels, jo krājumu pieaugums sezonas sākumā ar uzviju kompensēšot ražas kritumu.

Saskaņā ar portāla «graudi.lv» informāciju amerikāņu cieto kviešu cena Meksikas līča ostās noslīdēs līdz 190 dolāriem jeb 169 eiro par vienu tonnu, kas ir par 19,52 eiro mazāk salīdzinājumā ar pašreizējo sezonu.
Prognozējamā cena ir zemākā kopš 2001.-2002.gada sezonas.

Austrālija nākamajā sezonā grasās eksportēt 17,2 miljonus tonnu kviešu, kas ir par 4 % vairāk salīdzinājumā ar pašreizējo sezonu. Taču naudas izteiksmē kviešu eksporta vērtība samazināsies par 7% – līdz 4,9 miljardiem Austrālijas dolāru saistībā ar cenu kritumu pasaules tirgū.

Kā ziņots,kviešu cenu kritumu prognozē arī Eiropas Savienības tirgos, kas skaidrojums ar pagājušā gada labo ražu un graudu uzkrājumu.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem pārtikas kviešu cena Latvijā šā gada aprīlī salīdzinājumā ar 2015.gada aprīli samazinājusies par 26% un bijusi vidēji 140,3 eiro par tonnu.

Saistībā ar šā gada ražu pasaulē tiek prognozēts, ka graudiem tā nedaudz samazināsies, bet to kompensēs pietiekami graudu krājumi. Neskatoties uz ražas samazinājumu, graudu pieejamība tirgū tiek prognozēta ļoti labā līmenī. Pārtikas kviešu ražas apjomi pasaulē samazināsies par 3%, jo būs zemāka vidējā ražība un arī apsētas mazākas platības.

Vienlaikus sagaidāms, ka graudu patēriņš pasaulē kopumā pieaugs, kas skaidrojams ar aizvien augošo pieprasījumu pēc lopbarības.

Kā ziņots, Latvijā ziemāju platību šogad ir par aptuveni 10% vairāk nekā 2014.-2015.gada sezonā – ziemāju graudaugi sēti ap 350 000 hektāru, bet ziemas rapsis 89 000 hektāru platībā.

Latvijas Lauku konsultāciju centra agronomi jau iepriekš norādījuši, ka Vidzemē un Latgalē ziemāju raža šogad gaidāma viduvēja, savukārt Kurzemē un Zemgalē tā varētu saglabāties pagājušā gada rekordlielajā līmenī. Eksperti ziemājus vērtēs jūlijā, kad lauki būs savārpojuši un ražas prognozi varēs veikt ar lielāku precizitāti.

Kā jau ziņots, Latvijā pagājušajā gadā graudu kopraža sasniegusi visu laiku rekordu – trīs miljonus tonnu. Kāpumu ietekmēja ar graudaugiem apsēto platību pieaugums par 17 200 hektāru, kā arī vidējās ražības kāpums.

Foto: Dace Kiršpile/ https://www.flickr.com/photos/91035846@N05/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Atslēgas vārdi: ,

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress