Home » Jaunumi, Latvija » Septembris Rīgas ostai bijis viens no veiksmīgākajiem mēnešiem

Septembris Rīgas ostai bijis viens no veiksmīgākajiem mēnešiem

Šī gada septembra mēnesī Rīgas ostā ir pārkrautas tieši 3 miljoni tonnas dažādu kravu, kas padara septembri par vienu no veiksmīgākajiem gada mēnešiem pārkrauto kravu apjoma ziņā.

Salīdzinājumā ar augusta mēnesi kravu apgrozījums ostā ir pieaudzis par 13,5%. Kā jau iepriekš minēts, kravu apjoms Rīgas ostā ir nostabilizējies. Deviņos mēnešos ostā ir pārkrautas 26,9 miljoni tonnu kravas, kas ir par 10 % mazāk, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu.

Septembris ir bijis veiksmīgs mēnesis beramkravu segmentā. Mēnesī ostā pārkrautas 1,9 miljoni tonnu dažādu beramkravu, bet kopā gada deviņos mēnešos 15,7 miljoni tonnu. Septembrī ir palielinājies pārkrauto ogļu apjoms Rīgas ostā, un mēneša laikā tas ir pārsniedzis 1 miljonu tonnu. Šāds mēnesī pārkrautais ogļu apjoms Rīgas ostā nav bijis kopš šī gada janvāra. Tomēr kopā deviņos mēnešos ostā vēl aizvien ir pārkrauts par 17,1% mazāk ogļu nekā pagājušajā gadā, bet starpība samazinās. Strauji turpina pieaugt pārkrauto labības produktu apjomi ostā. Septembrī sasniegts gada augstākais mēneša rādītājs – 201,6 tūkstoši tonnu labības produktu. Tas, protams, saistāms ar graudaugu pārkraušanas sezonas sākšanos, bet arī deviņu mēnešu griezumā šogad ostā ir pārkrauts par 56% labības produktu vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Vēl viens beramkravu veiksmes stāsts saistīts ar koksnes granulu apjomiem Rīgas ostā. Šī gada deviņu mēnešu laikā ostā ir pārkrauts nedaudz vairāk nekā 1 miljons tonnu koksnes granulu, kas ir par 4,6% vairāk nekā pagājušā gada deviņos mēnešos. Koksnes granulas šobrīd pārkrauj jau 10 Rīgas ostas termināļos. Koksnes granulas ir perspektīva Latvijas eksportprece un beramkravu veids Rīgas ostai. Saistībā ar “zaļās” enerģijas ražošanas attīstību, pieprasījums pēc koksnes granulām pieaug, tās ir videi draudzīgs kravu veids, tiek ražotas Latvijā un no Latvijā iegūstamām izejvielām. Pozitīvu pieaugumu salīdzinājumā ar pagājušā gada deviņu mēnešu rādītājiem beramkravu segmentā uzrāda arī minerālmēslu (+6,9%), metāla rūdas (+59,3%), kūdras (+7,3%) un dažādu metālu (+38,1%) kravas.

Ģenerālkravu segmenta rādītāji šī gada deviņu mēnešu laikā praktiski ir saglabājušies pagājušā gada līmenī. Lielāko daļu no ģenerālkravām Rīgas ostā veido konteinerkravas, un pozitīvi ir vērtējama tendence, ka to apjoms ir palielinājies salīdzinājumā ar pagājušo gadu. 2016. gada deviņos mēnešos ostā apstrādāts 276,9 tūkstoši TEU vienību konteinerkravu, kas ir par 4,3% vairāk nekā 2015. gada attiecīgajā laika periodā.

Septembra mēnesī pārkrauto naftas produktu apjoms un, līdz ar to, arī kopējais lejamkravu apgrozījums ostā saglabājas zems. Deviņos mēnešos ostā ir apstrādāts 6,5 miljoni tonnu lejamkravu, kas salīdzinājumā ar iepriekšējā gada pārskata periodu ir par 20,5% mazāk. Naftas produktu apjomu samazināšanās saistāma gan ar zemo naftas cenu un stāvokli tirgos, gan ar Krievijas izcelsmes kravu pārorientēšanu uz Krievijas ostām. Krievijas energoresursu kravu samazināšanās Baltijas valstu ostās, Krievijai attīstot savas ostas, ir realitāte, ar kuru Rīgas osta rēķinās jau gandrīz 10 gadu garumā. Kravu un tirgu diversificēšana, lai mazinātu atkarību no Krievijas izcelsmes energoresursu kravām ir iestrādāta Rīgas ostas attīstības programmā jau 2009. gadā. Pie tā arī nopietni tiek strādāts, gan piesaistot kravas no Baltkrievijas, Kazahstānas, Centrālāzijas valstīm, Ķīnas un Indijas, gan veicinot konteinerkravu apgrozījumu un konteinerkravu apstrādi Rīgas ostā, gan attīstot pievienotās vērtības radīšanu kravu apstrādes procesā.

Deviņu mēnešu laikā Rīgas ostā apkalpoti 447 tūkst. pasažieru, kas ir par 6,1% vairāk nekā pagājušajā gadā. Veiksmīga ir bijusi 2016. gada kruīza sezona. Šogad Rīgu jau ir apmeklējuši 61 kruīza kuģis un 69 tūkstoši kruīza pasažieru, kas ir par 3,5% vairāk nekā pagājušajā gadā attiecīgajā laika periodā. Tā kā šogad kruīza sezona turpinās arī oktobrī, tad sagaidāms, ka šis gads noslēgsies ar ļoti labiem rādītājiem kruīza jomā.

Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks: “Atzīmēšu, ka kruīzu kuģu skaita pieaugums ir vairākus gadus iepriekš veiktā darba rezultāts, jo kruīzu kompānijas savus maršrutus plāno vismaz divus gadus uz priekšu. Tagad redzam sava darba augļus. Intensīvi sevi rādījām un popularizējām gan tad, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, gan tad, kad Latvija bija ES prezidējošā valsts. Tāpat gan Eiropā, gan citviet pasaulē aktīvi reklamējam Rīgu kā lielisku tūrisma galamērķi. “

Salīdzinot ar pagājušā gada deviņiem mēnešiem par 6,6% ir palielinājies apkalpoto pasažieru skaits Tallink prāmju līnijā, un tās pakalpojumus izmantojuši 378,2 tūkstoši ceļotāju. Tā kā Tallink ir apstiprinājis, ka no šī gada decembra līnijā atsāks kursēt prāmis “Romantika” un prāmju satiksme Rīgas ostā tiks nodrošināta katru dienu, tad nākamgad sagaidām strauju ostā apkalpoto pasažieru skaita pieaugumu.

Atslēgas vārdi:

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress