Home » Eiropa, Jaunumi » Prognozē kviešu ražas un eksporta sarukumu Eiropas Savienībā

Prognozē kviešu ražas un eksporta sarukumu Eiropas Savienībā

Francijas aģentūra “Agritel” prognozējusi, ka Eiropas Savienībā (ES) šajā sezonā strauji kritīsies kviešu raža un eksports.

Mīksto un cieto kviešu raža samazināsies līdz 143 miljoniem tonnu, kas ir 11% sarukums salīdzinājumā ar pagājušo gadu.

Mazākas kviešu ražas gaidāmas Francijā – 29,8 miljoni tonnu, kas ir par 30% mazāk, nekā prognozēts. Arī Vācijā būs par 7% mazāka raža, sasniedzot 24,6 miljonus tonnu. Tāpat samazinājums gaidāms Lielbritānijā, kur ievākšot 14,6 miljonus tonnu, un Polijā, kur prognozēts 10,2 miljonu tonnu iekūlums.

Tikmēr ražas par 25% pieaugs Spānijā, kur iekuls 7,8 miljonus tonnu, Itālijā – 7,6 miljonus tonnu un Rumānijā – 8,3 miljonus tonnu.

Saskaņā ar portāla “graudi.lv” datiem tāpat tiek prognozēts, ka kviešu eksports šajā sezonā ES saruks līdz 24 miljoniem tonnu, kas ir par 30% mazāks rādītājs nekā iepriekšējā sezonā.

Kviešu krājumi sezonas beigās samazināsies līdz vidējam līmenim – 12,8 miljoniem tonnu, kas ir par 18% mazāk salīdzinājumā ar pagājušās sezonas rādītāju.

Tikmēr Latvijā raža šogad varētu sasniegt 2,6 miljonus tonnu, kas ir labs rādītājs piecu gadu griezumā, tomēr noteikti nesasniegs pagājušā gada rekordu – 3,002 miljonus tonnu. Savukārt lietaino laikapstākļu dēļ graudu kvalitāte šogad ir vidēja un lielākoties derēšot lopbarībai.

Saistībā ar graudu cenām prognozes liecina par samazinājumu, kas skaidrojams ar labām ražām lielākoties visā ES, kā arī visu graudaugu kultūru uzkrājumiem. Piemēram, pārtikas kviešu cena Latvijā šā gada jūnijā salīdzinājumā ar 2015.gada maiju samazinājusies par 26% un bijusi vidēji 146,18 eiro par tonnu. Piecu gadu griezumā pārtikas kviešu cenas samazinājums bijis par 27%.

Foto: oatsy40/ https://www.flickr.com/photos/oatsy40/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Komentēt


© 2016 Eksports.lv · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress